Jak vybrat správnou velikost helmy?

Správná velikost je jedním z nejpodstatnějších kritérií při výběru nové helmy, neboť rozhoduje o tom, zda helma je či není bezpečná na vaší hlavě. Jelikož se jedná o jeden z nejdůležitějších bezpečnostních prvků, které máte při jízdě na motocyklu, doporučujeme nespěchat s výběrem.

Velikost helmy dle velikosti hlavy vyčtete z tabulek konkrétní značky. Hlava se měří pomocí krejčovského metru přibližně 1,5 cm nad obočím (plus/minus uprostřed čela) a kousek nad ušima.

Nedoporučujeme kupovat helmu přes e-shop bez předchozí vyzkoušení. Velikosti neodpovídají nejen mezi značkami, ale i jednotlivé modely od stejné značky se liší. Je tedy vhodné si konkrétní helmu vždy vyzkoušet.

Helma by Vám měla být při zkoušení velmi těsná, ale neměla by Vás tlačit natolik, že by Vás z toho po chvíli bolela hlava. Po pár jízdách se helma vymačká a bude volnější. Vnitřní polstry helmy se už po kratším používání helmy vypotí, vymačká a u helmy se zvětší vnitřní část. Proto musí být při zkoušení opravdu velmi těsná. Pokud Vás helma tlačí v konkrétním místě, vnitřní polstr lze vždy nějak upravit. Poraďte se o tom s prodejcem.

Vyzkoušejte, zda Vás neškrábe řemínek a zda z helmy dostatečně vidíte a můžete otáčet hlavou.

Nejlepší je vyzkoušet helmu přímo na stroji, jelikož dle jeho typu se odvíjí vhodný model přilby. Zjistíte tím, zda není helma hlučná nebo Vám do ní nefouká.